Slovník skautských pojmů
24.04.2017 12:06Slovník skautských pojmů
Některé pojmy, které v oddíle běžně používáme, mohou nezasvěceného člověka přivést k dojmu, že mluvíme cizí řečí. Proto jsme sestavili slovník, který ty nejčastěji používané pojmy vysvětluje. Pokud najdete další pojem, kterému nerozumíte, dejte nám prosím vědět a my ho sem přidáme.
- Čelovka – baterka, která se páskem upevňuje na hlavu. Její výhodou je, že umožňuje člověku mít obě ruce volné.
- Činovník – člověk starší 18 let, který má v oddíle nebo středisku nějakou vedoucí funkci. Může to být vedoucí světlušek, vedoucí oddílu, ale také třeba správce střediskového majetku.
- Členský příspěvek – poplatek, který platí členové Junáka za registraci na další kalendářní rok. Peníze jsou použity na pojištění na skautských akcích, chod organizace a podobně. Dříve byl nazýván registračním poplatkem.
- Družina – skupinka přibližně stejně starých dětí v jednom oddíle, které spolu chodí na družinovky.
- Družinovka – schůzka družiny, která se koná zpravidla jednou týdně. Trvá cca 1 – 2 hodiny a vede ji rádce.
- Ešus – kovová jídelní miska s víčkem. Na většinu akcí je dostačující miska plastová, ve které se ale samozřejmě nedá vařit na ohni nebo vařiči.
- Junák – český výraz, který slouží v podstatě jako synonymum slova „skaut“. Název naší organizace je v současnosti „Junák – český skaut, z. s.“
- Karimatka – podložka na spaní z měkké pěny, může být i nafukovací. Slouží jako izolace mezi spáčem a zemí (podlahou). Měla by být pod celým tělem spícího člověka.
- Krabička poslední záchrany (KPZ) - malá krabička s předměty užitečnými v různých situacích. Více zde.
- Odborka – odborná zkouška z vybraného tématu, kterou si dobrovolně skládají mladší členové Junáka. Cílem odborek je povzbudit a prohloubit zájem dětí o různé činnosti.
- Oddíl – uskupení několika družin, které mají společné vedení, tradici, historii. Oddíl je výchovnou jednotkou Junáka a nemá vlastní právní subjektivitu. Náš oddíl je „3. oddíl Šlapanov“.
- Oldskauti – členové Junáka ve věku 25 a více let, kteří jsou sdruženi ve svém oddíle (tzv. Kmenu dospělých). Skautovali třeba již ve čtyřicátých nebo šedesátých letech a dnes pomáhají s chodem střediska (brigáda, vykonávání funkce – např. v revizní komisi). Stejně tak jako třeba skauti nebo roveři mají svůj program uzpůsobený jejich životní situaci (zaměstnání,…).
- Orion - přezdívka Bohuše Kruntoráda, zakladatele a dlouholetého vedoucího skautského oddílu ve Šlapanově
- Pohorky – kvalitní nepromokavá pevná obuv s pevnou podrážkou.
- Příspěvek na činnost oddílu – příspěvek, který oddíl využívá k nákupu vybavení, materiálu na programy a podobně. (Všichni, kteří se podílejí na vedení oddílu, dělají tuto činnost dobrovolně a bez finančního ohodnocení!)
- Rádce / rádkyně – vedoucí družiny. Osoba, která je zodpovědná za chod družiny, připravuje pro ni program na družinových schůzkách a akcích.
- Rangers – holky ve věku cca 16 – 25 let.
- Roveři – kluci ve věku cca 16 – 25 let.
- Skauti – kluci ve věku cca 11 – 15 let.
- Skautky – holky ve věku cca 11 – 15 let.
- Skautské / světluškovské / vlčácké zákony – soubor pravidel, kterými by se měli členové Junáka řídit. Zahrnují základní vzorce chování, ke kterým by měla směřovat skautská výchova (např. pravdomluvnost, zdvořilost, ochotu pomáhat atd.).
- Skautské závody – závody, ve kterých jsou zkoušeny znalosti, schopnosti a dovednosti skautských družin. Jsou zaměřeny nejen na skautská, ale i další praktická témata. Konají se každoročně - v „liché“ roky se koná závod pro skauty a skautky (tzv. Svojsíkův závod), v „sudé“ roky pro světlušky a vlčata (tzv. Závod světlušek a vlčat). Mají tři postupová kola – základní, krajské a celostátní.
- Skautský kroj – skautská košile a šátek. Obvykle se nosí jen při slavnostnějších příležitostech. Více zde.
- Slib skautský / světluškovský / vlčácký – slavnostní slib, který skládají členové Junáka. Jeho složením se člověk stává „plnohodnotným“ skautem (nejen skautem podle registrace do organizace) a deklaruje odhodlání dodržovat základní ideje skautingu. Jeho složení je dobrovolné a nenárokové.
- Stezka – sešit s úkoly, které si dítě plní během roku na družinovkách nebo i doma s rodiči. Stezku není třeba kupovat, dítě ji dostane od rádce družiny.
- Středisko – uskupení několika oddílů. Středisko je základní organizační jednotkou Junáka, na rozdíl od oddílu disponuje vlastní právní subjektivitou. Náš oddíl spadá pod středisko Bobříci Havlíčkův Brod.
- Světlušky – holky ve věku cca 6 – 11 let.
- Svojsíkův závod – skautský závod určený pro skauty a skautky, koná se v „liché“ roky.
- Turbánek - součást kroje sloužící k upevnění skautského šátku, obvykle je to kroužek ozdobně zaplétaný z kožených řemínků
- U Dubu - lokalita, kterou šlapanovští skauti využívají k pořádání různých akcí, podrobnosti zde
- Uzlovačka – lanko o tloušťce cca do 1 cm, dlouhé cca 1-2 metry. Slouží ke cvičení uzlů a k dalšímu programu.
- Vedoucí střediska - člověk, který je zodpovědný za celé středisko. Spolupracuje s vedoucími oddílů a dalšími činovníky na chodu střediska. Je také statutárním orgánem střediska (a tedy i oddílu, protože oddíl nemá vlastní právní subjektivitu). Musí být starší 18 let a mít potřebnou kvalifikaci.
- Vlčata – kluci ve věku cca 6 – 11 let.
- Vůdce oddílu – člověk, který vede oddíl, zastupuje ho na střediskových jednáních, je zodpovědný za jeho chod a udává směr vývoje oddílu. Musí být starší 18 let a mít potřebnou kvalifikaci.
- Výlet – zpravidla jednodenní akce družiny nebo oddílu.
- Výprava – zpravidla dvou nebo vícedenní akce družiny nebo oddílu.
- Závod světlušek a vlčat – skautský závod určený pro světlušky a vlčata, koná se v „sudé“ roky.
———
Zpět